Wednesday, July 19, 2006

The Beggar's Mentality: Time to Change? (2)

Wandugu, here is what his excellency Dr. Hingi once wrote regarding poverty. I ain't changing a thing, except add a few experiences to reiterate his points:

-------------------------------------------
Wazee wenzangu hamjambo???
Vijana na watoto Marhabaaa!!!

Hapa kuna burudani ya mtu na akili yake, kila mmoja kivyake. Umasikini ni hali inayozaliwa ndani ya akili zetu inayo fanya kazi usiku na mchana kututenganisha na rasilimali zote.Ndiyo maana watu wanaofikiri katika upeo wa juu kabisa na kutumia uwezo wote waliopewa na Mungu, wanauona umasikini katika umbo la Roho angamizi. Katika hatua ya mwisho kabisa umasikini unajitokeza katika hali ambayo kila mtu anaitambua, mtu anakuwa mhitaji wa kila kitu hofu na mashaka vinatawala.

Kwa sababu umasikini ni hali inayozaliwa katikati ya mawazo yetu si rahisi kutambua kwamba mtaji ulio nao unakuangamiza. Hata ukitambua kwamba mambo unayofanya yanakuangamiza, "peer pressure", wapambe,marafiki wanafiki, inakufanya urekebishe hali yako kwa kuanzisha uharibifu mpya. Kwa mfano najua hali yangu ya kifedha ni mbaya na vile vile sipendi watu wajue hasa (mademu/njemba). Kurekebisha nakufa kisabuni. Naenda kukopa kwa dhamana ya kapay check kangu.Naendeleza ratiba yangu baada ya muda wa wiki moja wanaanza kunidai kutatua sipokei simu.Ungejua kwamba hupendwi kwa sababu ya pochi tu usingefanya yote hayo nini kinakutuma, Roho ya umasikini.

Njia ya awali ya kuanza kupambana na hii nguvu ya umasikini ni kurejea sauti ya wazazi/mzazi wako tangu ulipo pata akili ya kutambua kwamba wewe ni mtu hadi siku ulipo agana nao na kupanda pipa kuja majuu,tulia sikiliza zi/inavyokukanya. Rejea imani yako. Watanzania wegi tuna imani juu ya Mungu tunatofautiana namna ya kuabudu tu, kama wewe si mmoja wetu basi uko kwenye kundi la wachache. Jiulize wewe ni nani na unataka nini hapa duniani. Visualize una miaka 65 unayaona maisha yako? hali yako ikoje?

Ni rahisi sana kupambana na mambo amabayo chanzo chake ni nje ya mawazo yako kuliko mambo ambayo asili yake ni mawazo yako. Si rahisi kupambana na Hasira, Tamaa mbaya, Choyo,Wizi,Uvivu, Uasherati na Uzinzi. Hivi vyote chimbuko lake ni akili na fikra zetu. Lakini, ni rahisi kupambana na Homa iliyosababishwa na plasmodium kwa sababu haina asili ya mawazo yetu.

Wengi tunafikiri umasikini tumekutana nao tunapo pita huko majiani, la hasha. Tumeujenga taratibu vichwani mwetu. Kimaoni na kimtizamo mtu anaweza kusema huyu mjinga kachanganyikiwa. Ni kweli kwa kipimo cha huyu msemaji nimechanganyikiwa maana kipimo chake cha umasikini ni kiwango cha fedha aliyo nayo, au asiyokuwa nayo. Mambo mengine hayaingii na wala hayana uhusiano.

Ndugu yangu hayo mambo mengine unayoyapuuzia ndiyo asili ya vurumai zote, hebu kaa na kujiuliza tena.
Ahsanteni kwa kuniazima fikra zenu.

Ndela-Nzali Hingi
---------------------------------------------------

I couldn't have agreed more with Dr. Nzali. I once said that our leaders are educated, but for some reason they act like deer stuck in a flood of light! I believe some of their acts are due to poverty mentality. They can't see the resources we have. As such, they have failed to devise better ways to utilize those resources to lift the country economically. That's why the "chukua chako mapema" mentality is so prevalent in the country. Mentally, most Bongolande leaders have not visualized a prosperous Tanzania. All they see is scarcity.

Let me help you see how the scarcity mentality operates. For some of you who went to government boarding schools (and even some private schools also had the same experiences), you can relate to the way poverty or scarcity mentality works. Imagine when the gudulia la maharagwe was placed down on the table, was there any utaratibu around? Absolutely not! Due to the scarcity mentality, EVERYBODY wanted to get there first. As a result, some of the maharagwe actually got spilled on the floor.

Fellas acted like maharagwe wasn't enough. Contrary to their thinking, the ration provided was weighed and measured to ensure everybody got an adequate portion. The problem, however, was that they never stopped to think. They inherited the same "fight-for-food" mentality from the prior generations. So they went with the same instincts everyday to the dinning room. You could be laughing now, but that's the way it used to be. Some of the fellas who used to fight for maharagwe are now ministers and such. Instead of the "fight-for-food" bandwagon, these fellas are now on a "fight-for-mali ya taifa" mentality. They have never outgrown their dinning hall experiences.

I once said that poverty in Tanzania is not real, it is artificially existing because our leaders have failed to fully utilize their brains. It is also obvious that they don't have a positive mental outlook on Tanzania's economic progress. Until that happens, tuendelee tu kutafuta masaa kwenye hizi inji za watu.

Dr. Nzali, thank you for a wonderful reflection.

24 comments:

Anonymous said...

This is a great article which shows the roots of the problem with our readers. The problem I have with this article is this; where is the solution for this? how we gonna tackle this issue? We have known for years since "Mwinyi time" that our leaders dont care about the country or you but, you can count how many raised their voices about it.
The point is; we all knows what's wrong with our leaders, and all the system in bongoland, so I think its the time to come with the solutions and how to invent those solutions.

Anonymous said...

well, let me start with the easy but an effective way to start making changes in bongoland, the change must start from the people (i.e viongozi.."wezi"). Inabidi tufanye mabadiliko ya uongozi, it doesnt matter kama huko Chukua Chako Mapema(CCM) or any other political party, lakini viongozi wa sasa inabidi waondoke.the question is how?
okay, sisi ambao tunaona, tumeelimika, and tuna uwezo wa kuitumia elimu tuliyopata, inabidi tuwa-challenge viongozi wetu. Kwneye blogs and kuandika itz a good start but am afraid it will take longer to get our goals.
I dont believe watu wanaosema kwamba TZ will never change or sisi(people) will never make an impact on our system. Look back at the history, think about it, power of people can not be denied. " We can do this"

Jaduong Metty said...

Wandugu,

Thanks alot for your comments. I totally agree with you that something needs to be done. And the sooner, the better. I blog because this is my contribution. I understand that blogging serves a limited purpose, and that is to provide education and to highlight some of the historical and other factors leading to our condition in Bongoland. Kwa hiyo jamani kama mna kitu mnawaza ambacho tunaweza kukifanya kunusuru nchi yetu, mimi nitakiunga mkono.

So for the two of you Anynmous readers: what do you think should we should do?

NaniKasema said...

Actually,I posted both of the comments there,I didnt have a username. For the credit, you inspired me to create my own blog(http://makaveli19802006.blogspot.com/). to express my opinions about different issues
I think the changes should start at the top. We need to challenge our leaders now, we need to voice our opinions, and if possible watu kama nyie ambao seems to fit in politics manweza kwenda kugombea nafasi za uongozi in any party. I believe that we need to change the system and our system can not be changed by the current leaders who are corrupted, selfish, and unreliable.

NaniKasema said...

I have posetd my first topic on my blog, if you ahve time, check it out..your opinions are always welcome
http://makaveli19802006.blogspot.com/

Anonymous said...

Hello Help homeless children!
cheap [url=http://phentermine.alldating.org/phentermine.htm]phentermine[/url] online
phentermine
G'night

Anonymous said...

Good evening. Very interesting, really!
viagra
viagra
Its'not a spam

Anonymous said...

Good moning. Good work!
Visit my site viagra
buy http://delta-space.info/phentermine.htm viagra online
Thanks.

Anonymous said...

Hi. Nice!
Visit my site phentermine
buy http://freeunixhs.info/phentermine.htm phentermine online
Thanks.

Anonymous said...

Hi all! Cool site!
buy viagra
cheap viagra online
G'night

Anonymous said...

Very-very interesting!
buy viagra
cheap viagra online
Bye

Anonymous said...

Very interesting!
buy viagra,
cheap http://viagra.alldating.org/viagra.htm online
G'night

Anonymous said...

Hi all, try our products!
buy phentermine online,
cheap http://xrjuhosting.info/phentermine.htm phentermine
Thanks a lot.

Anonymous said...

Hi, very intersting cite. Thanks for information!
[url=http://models4.azure-shift.info/tawny-roberts.htm]tawny roberts[/url]
tawny-roberts
Bye

Anonymous said...

Hello, very interesting. Look at my site.
cheap [url=http://www.rhodesschool.com/blogcomments/default.asp?blogID=23193]phentermine[/url]
http://www.rhodesschool.com/blogcomments/default.asp?blogID=23193 phentermine
G'night

Anonymous said...

Good evening, interesting information.
visit me at [url=http://viagra-store.info/]viara[/url].
Here you can buy http://viagra-store.info#viagra best.
Bye.

Anonymous said...

Good morning, you are the best.
Look at my site [url=http://www.youthpeer.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=327]viara[/url].
Take http://www.youthpeer.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=327#viagra online.
G'night.

Anonymous said...

Hi all, interesting.
My site here [url=http://www.theologicalforum.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58]phentermine[/url].
Here you can buy http://www.theologicalforum.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58#phentermine best.
thanks a lot.

Anonymous said...

Nice day, really cool.
Look at [url=http://bowtrol-herbal.info]viagra[/url].
Test http://bowtrol-herbal.info#viagra online.
thanks a lot.

Anonymous said...

Hello
Linux software,news driver ,games
http://spdimon.info

G'night

Anonymous said...

Hi dude! Maybe somebody tried ripped fuel and able to help me or give good advise [url=http://med911.t35.com/lipitor.html]lipitor[/url] [url=http://med911.t35.com/tramadol.html]tramadol[/url] [url=http://med911.t35.com/soma.html]soma[/url] [url=http://med911.t35.com/viagra.html]viagra[/url]
[url=http://lipus.o rg/zoloft.html]zoloft[/url]http://soma-911.blogspot.com http://tramadol-911.blogspot.com/ [url=http://tramadol-911.blogspot.com ]tramadol[/url] [url=http://soma-911.blogspot.com]soma[/url]other [url=http://med911.t35.com/lipitor-loss-memory.html]lipitor loss memory[/url] look this [url=http://med911.t35.com/leg-lipitor-pain.html]leg lipitor pain[/url] and [url=http://med911.t35.com/lipitor-symptom.html]lipitor symptom[/url] and [url=http://med911.t35.com/soma.html]soma[/url] and this :[url=http://med911.t35.com/cheap-soma.html]cheap soma[/url] zoloft [url=http://med911.t35.com/order-soma-online.html]order soma online[/url] or [url=http://med911.t35.com/soma-sd.html]soma sd[/url] or [url=http://med911.t35.com/soma-overdose.html]soma overdose[/url] and [url=http://med911.t35.com/kyo-soma.html]kyo soma[/url] or [url=http://med911.t35.com/zoloft-side-effect.html]zoloft side effect[/url] other [url=http://med911.t35.com/zoloft-anxiety.html]zoloft anxiety[/url] or [url=http://med911.t35.com/zoloft-alternative.html]zoloft alternative[/url] zoloft [url=http://med911.t35.com/celexa-zoloft.html]celexa zoloft[/url]
viagra [url=http://med911.t35.com/discount-viagra.html]discount viagra[/url] and [url=http://med911.t35.com/blindness-viagra.html]blindness viagra[/url] tramadol [url=http://med911.t35.com/cheap-viagra-online.html]cheap viagra online[/url] and [url=http://med911.t35.com/discount-viagra-online.html]discount viagra online[/url] and this :[url=http://med911.t35.com/levitra-vs-viagra.html]levitra vs viagra[/url] else [url=http://med911.t35.com/viagra-erection.html]viagra erection[/url] cool info : [url=http://med911.t35.com/order-tramadol.html]order tramadol[/url] cool info : [url=http://med911.t35.com/discount-tramadol.html]discount tramadol[/url] and [url=http://med911.t35.com/180-tramadol.html]180 tramadol[/url] zoloft [url=http://med911.t35.com/drug-hydrochloride-tramadol.html]drug hydrochloride tramadol[/url] and look this [url=http://med911.t35.com/blogspot.com-buy-inurl-tramadol.html]blogspot.com buy inurl tramadol[/url] Bye

Anonymous said...

Hi
Linux software,news mobile ,games
http://italiagame.org

Bye

Anonymous said...

Thanks for the welcome Please check out some relevant information about diet Pills and marriage

index.html index1.html soma ash of soma and else soma by chicos buy soma look this purchase soma soma pill or soma san francisco cialis free index.html index1.html index3.html cialis generic viagra cialis online cialis generic awstats buy by cialis created online look this buy cheap cialis generic online tadalafil vs buy cialis online dream pharmaceutical cheapest cialis online and this :cialis drug cialis hz relurl.com and cialis online discount compare viagra to cialis generic cialis online pharmacy viagra index.html buy viagra cheap viagra generic viagra buy viagra online viagra online free viagrablindness viagra gel tab viagra viagra viagra cialis levitra or free viagra effects of viagra viagra joke and natural viagra alternative viagra sales and this : index.html 2dir tramadol buy tramadol and elsetramadol order tramadol tramadol addiction tramadol 50mg hcl tramadol look this buy prescription tramadol buy zoloft |index.html zoloft side effects mayo zoloft for premature ejaculation weaning off zoloft zoloft litigation look this ocd zoloft zoloft zoloft zoloft and pregnancy or wellbutrin vs zoloft and zoloft during pregnancy and claritin d 24 hour and elseclaritin d claritin coupon claritin advertisement interesting:child dosage claritin interesting: index.html zithromax dosage zithromax tripak and elsezithromax for ear infection and this :verkaufen zyrtec zyrtec d12 hour zyrtec ingredient and very creative :zyrtec cetirizine online index1.html diflucan and pregnancy diflucan during pregnancy imitrex imitrex medication index1.html grapefruit juice lipitor 20 lipitor mg damage lipitor liver leg lipitor pain lipitor cost gabapentin neurontin neurontin lawsuit neurontin weight gain neurontin for neuropathy hydrocodone neurontin citrate sildenafil ups sildenafil tablet zenegra citrate sevenseas sildenafil zenegra generic sildenafil information kamagra sildenafil
.Good luck!

Anonymous said...

Thanks for the welcome I find this sites
index.html index1.html soma akane soma or ash lyric soma divine hallucinogen soma cheap soma watson soma prescription soma look this kyo soma cialis online index.html index1.html cialis online cialis generic viagra and else cialis generic awstats by cialis created online else buy cheap cialis buy cialis online dream pharmaceutical cheapest cialis generic and this :cialis drug impotence cialis levitra online cool info : cialis prescription cialis ups order cialis online dream pharmaceutical cool info : index.html buy viagra cheap viagra generic viagra buy viagra online viagra online viagra blindness viagra gel tab viagra viagra viagra cialis levitra and look this viagra for woman effects of viagra viagra sale and very creative :cialis generic viagra order viagra air travel or index.html 2dir tramadol buy tramadol tramadol cheap tramadol acetaminophen hcl par tramadol tramadolonline link tramadol dosage tramadol and elsemedicine tramadol or |index.html zoloft side effects mayo zoloft for premature ejaculation weaning off zoloft zoloft litigation viagra ocd zoloft zoloft online zoloft zoloft and pregnancy zoloft online zoloft and breast feeding look this zoloft experience and this :claritin d 24 hour and claritin d child claritin claritin and breast feeding online claritin d 12 cool info : zithromax side effects sinus infection zithromax zithromax for stds online funchain.com zithromax and look this zyrtec syrup zyrtec d12hour zyrtec effects cool info : zyrtec liquid or index.html generic diflucan diflucan over the counter imitrex imitrex and serotonin doctor lipitor vs zocor grapefruit juice lipitor expiration lipitor patent co lipitor q10 interaction lipitor lipitor hair loss index.html neurontin lawsuit neurontin withdrawal neurontin hot flashes neurontin 600mg index1.html citrate sildenafil tablet zenegra kamagra oral sildenafil yelly sildenafil zenegra online sildenafil citrate

. for attention thank you